O nas

Jesteśmy grupą pasjonatów historii Wyszkowa i okolic występujących pod nazwą Pracownia Badań Historycznych Wyszkowa Wyszkowska Atlantyda. Naszym celem jest pozyskiwanie i publikowanie materiałów ważnych dla tożsamości miasta i jego mieszkańców. Wszystkich pragnących nas wesprzeć w jakikolwiek sposób, choćby sprostowaniem publikowanych przez nas informacji, prosimy o kontakt i aktywność.

 

Nasi autorzy

Andrzej Eychler (ur. 1938 r. w Wyszkowie, zm. 2017 w Wołominie) – lekarz anestezjolog, pracował w Wyszkowie i Wołominie. Działacz opozycyjny w Komitecie Obywatelskim "Solidarność". Pochodził z rodziny o dużych zasługach dla Wyszkowa, sam był bardzo zaangażowany w sprawy obywatelskie miasta. Był jednym z inicjatorów przywrócenia w Rybienku Leśnym pomnika żołnierzy zamordowanych przez bolszewicką czerezwyczajkę w 1920 r. Prywatnie kochał żeglarstwo, był członkiem Klubu Żeglarskiego Spinaker w Wyszkowie.

Janusz W. Kosiński – geograf, regionalista, społecznik. Absolwent Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. Autor publikacji dotyczących geografii regionalnej (min. geografii Ziemi Wyszkowskiej) i dydaktyki geografii. Członek zarządu Polskiego Towarzystwa Meteorytowego. Autor kilkudziesięciu artykułów dotyczących historii meteorytyki w Polsce.

Piotr J. Kosiński – historyk kolejnictwa i regionalista. Absolwent Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (2019). Autor publikacji na temat historii przemysłu oraz kolei w Wyszkowie i okolicach. Miłośnik starej motoryzacji, płyt winylowych oraz fotografii.

Piotr Płochocki – dziennikarz, społecznik, działacz kulturalny i regionalista. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (2010). Autor licznych artykułów na temat historii Wyszkowa i okolic. W 2014 roku ukazała się jego monografia poświęcona historii wyszkowskiego harcerstwa pt. „Harcerze z liceum”. Pasjonat filmu, literatury, architektury, klocków Lego oraz historii przedwojennych osiedli letniskowych. Od 2015 roku pracuje nad obszerną monografią Osiedla Letniskowego Rybienko Leśne.

Elżbieta Szczuka – społecznik, dziennikarka, regionalistka. Absolwentka Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej oraz studiów podyplomowych w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku w zakresie matematyki, wychowania muzycznego i wychowania plastycznego. Od 1994 r. związana z prasą lokalną - najpierw z „Wyszkowiakiem”, a od 1998 r. z „Nowym Wyszkowiakiem”. W kręgu jej zainteresowań jest m.in. historia Wyszkowa oraz osób związanych z tym miastem. Czytaj więcej...