Tak już jest… W wieku 101 lat zmarła Agata Karczmarczyk z domu Cudna

 

Część z naszych artykułów, opowiadających o zamierzchłej przeszłości, którą prawo pamiętać mają tylko nieliczni, czeka niestety nieuchronny smutny epilog. Dziś po raz pierwszy mamy przykrą okazję, by jeden z takich epilogów ogłosić. 1 kwietnia 2017 roku w Warszawie w wieku 101 lat zmarła Agata Karczmarczyk z domu Cudna, bohaterka jednych z pierwszych artykułów na naszej stronie.

 

Pani Agata urodziła 5 lutego 1916 roku we wsi Mory w gminie Pokrzywnica. Szkolne lata spędziła w pobliskim Pułtusku, uczęszczając do szkoły pani Porczyńskiej, a później do 8-klasowego Gimnazjum im. Klaudyny Potockiej. Po maturze ukończyła Państwowe Pedagogium im. Stanisława Konarskiego w Warszawie i rozpoczęła pracę nauczycielską w Pułtusku. Okres okupacji niemieckiej spędziła wraz z mężem i teściami w domu państwa Strojeckich na Latoszku. Po wojnie była przez trzy lata nauczycielką języka polskiego w wyszkowskiej SP 1, zaś jej mąż, Władysław Karczmarczyk w latach 1946-48 pełnił funkcję kierownika SP 2. Od 1948 roku mieszkali w Warszawie, gdzie pani Agata była kolejno kierownikiem w Państwowej Szkole Podstawowej nr 95 we Włochach oraz Państwowej Szkole Podstawowej nr 175 na ul. Trzech Budrysów. Na emeryturę przeszła w 1971 roku. Siedem lat później zmarł jej mąż, z którym miała dwójkę dzieci.

 

Kiedy rozmawialiśmy telefonicznie na krótko przed jej śmiercią nasz dialog wyglądał mniej więcej tak:

-Wie Pan, ja już się nie podnoszę, całe dni leżę w łóżku.
-To co się stało, Pani Agato, przeziębiła się Pani?
-Nieee, wie Pan, to już jest śmierć. Szaflarska też miała tyle lat, chodziła, chodziła, aż w końcu się położyła i umarła. I ze mną też tak będzie. Tak już jest.
-Cokolwiek się zdarzy trzeba być dobrej myśli, Pani Agato.
-No więc do zobaczenia w przyszłości.

Do zobaczenia, Pani Agato.

Piotr Płochocki

 

 

 

 

 


 ~W ogóle się nie starałam – część 1

~W ogóle się nie starałam – część 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *